Holter tansiyon cihazı kan basıncınızı 24 saat boyunca düzenli aralıklarla ölçer. Siz günlük normal hayatınızı yaşarken, efor sarfederken, uyurken ölçülen kan basıncı bize daha gerçekçi bir teşhis olanağı verir ve gerekirse tedavinizi düzenlememize yardımcı olur.

Bilmenizde / dikkat etmenizde yarar var:

 1. Holter cihazı gündüz saatlerinde genelde 30 dk, gece (uyku) saatlerinde 45 dk aralıklarla otomatik olarak kan basıncınızı ölçer.
 2. Kan basıncınız ölçülmesi gerektiğinde manşon (kolunuza takılı olan parça; kılıf) önce havayla dolarak yavaşça şişer, kolunuzu sıkar ve ardından havası boşalır ve yavaşça söner.
 3. Kliniğimizde kullanılan manşonlar size özeldir, tek kullanımlıktır. Her hasta için yeni bir manşon kullanır ve kayıt sonrasında geri dönüşüme gider. Hijyenik bir sorun endişeniz olmasın.
 4. Kolunuzdaki manşon şiştiğinde kolunuzu sıkar, basınç oluşturur; bu normaldir.  Manşonun şişmesi sırasında hava pompalayan motorun sesi duyulabilir; bu normaldir.
 5. Manşon şişmeye başladığı sırada kolunuzu sabit tutmanızı öneririz. Yaptığınız faaliyete devam edebilirsiniz (yürüyüş, yazı, telefon görüşmesi vb.). Ancak manşonun sarılı olduğu kolunuz hareketsiz ve sabit bir pozisyonda olmalıdır.
 6. Holter tansiyon cihazı takılınca günlük tüm aktivitelerinizi yapabilirsiniz. İşinize devam edin. Cep telefonu, bilgisayar kullanın, spor yapın. Sadece duş almanız, banyo yapmanız, havuza, denize girmeniz mümkün olmayacaktır
 7. Holter tansiyon cihazı, zaten normal günlük yaşamınız (efor, çalışma, uyku, spor vb.) sırasında tansiyonunuzdaki (kan basıncınızdaki) dalgalanmaları saptamak amacıyla takılmıştır.
 8. Düzenli kullandığınız ilaçlarınızı varsa ve doktorunuz size aksini belirtmediyse ilaçlarınızı alabilirsiniz, Holter kaydı açısından engel yoktur.
 9. Cihaz üzerinizdeyken gün içerisinde yaptığınız aktiviteleri saatiyle birlikte bir kağıda kısaca not ediniz. Örneğin “yürüyüş yapmak”, “yemek yemek”, “stresli bir iş toplantısı”, “dans etmek” vb.
 10. Holter tansiyon cihazı radyasyon yaymaz, böyle bir özelliği, teknolojisi söz konusu değildir. Size veya çevrenize vereceği bir zarar yoktur.
 11. Holter tansiyon cihazı kalbinize veya damarlarınıza herhangi bir müdahalede bulunmaz; sadece bir kayıt cihazıdır.
 12. Bazen günlük hareketlere bağlı olarak manşon yerinden oynar, yeri değişebilir. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi manşon üst kolda olmalı, dirsek çukuru açıkta kalmalı ve manşondan çıkan hortum ön tarafta kolun ön yüzüne doğru bakar halde olmalıdır. Manşonu bu pozisyonda olmasına dikkat edin. Ölçümler arasında manşonu bu pozisyona getirebilirsiniz.
 13. Tüm 24 saatlik ölçümler cihazda arşivlenir ve mutlaka doktor tarafından raporlanır.
 14. Özellikle “beyaz önlük hipertansiyonu”, “maskeli hipertansiyonu” teşhis etmemizde ve tedavide başarılı olup olmadığımızı anlamamızda yardımcı bir yöntemdir.
 15. Gerçek hayattaki tansiyon değerlerine en yakın bilgiler verir.
 16. Uyku apnesi olanlarda ayrıca çok sık kullanılır.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

www.draliserdarfak.com

 

Aşağıdaki sayfalarımız da konuyla ilgilidir:

60 saniyede doğru tansiyon ölçmek

Hipertansiyon ilaçları hakkında bilmek istedikleriniz