ICD ler (Otomatik Elektroşok Cihazları)

2020-05-25T16:27:30+03:00

Bu tür cihazlar ani ölüm tehlikesi yaşamış veya ani ölüm riski yüksek hastalara takılan cihazlardır.

Teknik olarak kalp pillerine benzerler. Nasıl takıldığı konusunda bilgi almak için “kalp pilleri nasıl takılır” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

ICD içindeki bilgisayar devreleri, elektrod adını verdiğimiz ve kalp içine yerleştirdiğimiz tel veya teller yoluyla kalbin ritmini sürekli takip eder. Ani ölüme sebep verebilecek aritmi ortaya çıktığında bu devreler (yapay zeka) yine kalp içindeki elektrodlar aracılığıyla gereken tedaviyi verir.

Bu tedavi hastayı takip eden kalp doktoru tarafından hastanın ritmine ve gereksinimlerine göre daha önceden planlanmış seçeneklerden oluşur. Çoğu zaman hasta söz konusu aritminin ortaya çıktığı fark etmeden cihaz gereken tedaviyi vermiş ve ani ölüm tehlikesini ortadan kaldırmış olur.

Söz konusu aritmi saptandığında ICD genelde iki türlü tedavi uygular:

  1. Hızlı elektrik uyarıları vererek kalbin düzenli ve ritmik bir şekilde kasılmasını sağlamak için ölümcül potansiyeli olan aritmiyi baskılar (anti-tachycardia pacing). Bu uygulama hasta tarafından hissedilmez.
  2. Elektroşok tedavisi uygulayarak ölümcül potansiyeli olan aritmiyi doğrudan sonlandırır ve kalbin uygun bir ritimle çalışmasını sağlar (şok tedavisi veya defibrilasyon). Bu elektroşok tedavisi hastalar tarafından göğüste ani bir darbe, yumruk hissi veya anlık bir acı olarak hissedilebilir.

DİKKAT

ICD bilgisayar yazılımlarının her hastanın normal ve anormal kalp ritimlerini tanıması ve doğru zamanda doğru tedaviyi verebilmesi için kalp doktoru tarafından belirli aralıklarla  programlanması gerekir. Vücudun ihtiyaçları değişebilir. Kontrollerinizi aksatmayın.

Elektroşok uygulaması hissederseniz en kısa sürede kalp doktorunuzu bilgilendirin.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, http://www.draliserdarfak.com

Bu sayfalarımız da konuyla ilgilidir:

  1. Kalp pili kime takılır?
  2. Kalp pili hastalarına bilgiler
  3. Kalp pili nasıl takılır?