Kan basıncı ölçüm cihazlarının (tansiyon cihazlarının) tıbbi standartlara uygun olup olmadığı Avrupa Kardiyoloji Derneği, Uluslararası Hipertansiyon Derneği ve Dünya Hipertansiyon Federasyonu’nca desteklenen bağımsız uzmanlar kurulu (STRIDE BP) tarafından incelenir ve listesi yayınlanır.

STRIDE BP, klinik verilere, teknik niteliklerine ve fonksiyonlarına göre cihazları aşağıdaki kategorilerde değerlendirir:

  1. Uygun (valideted) Cihazlar: Asgari teknik yeterliliğe ve hassasiyete sahip cihazlar bu listededir. Bunun için ölçümlerin doğruluğunun klinik çalışmalarla kanıtlanmış ve bilimsel dergilerde yayınlanmış olması şartı aranır.
  2. Öncelikli Tercih Edilen (preferred) Cihazlar: Bilimsel klinik çalışmalarla kanıtlanmış doğruluğa ek olarak çok sayıda ölçümü hafızasına otomatik olarak kaydeden, bilgisayara aktarabilen veya mobil telefon ile eşleşerek otomatik olarak veri transferi yapabilen cihazlardır.

Hangi tansiyon aleti iyidir, hangi tansiyon aleti uygundur, doğrudur, aşağıdaki PDF listeden bulup kontrol edebilirsiniz.

STRIDE BP kriterlerine uygunluk sağlayan “uygun” ve “öncelikli tercih edilen” cihazların listesini BU LİNKTEN indirebilirsiniz. Liste PDF

Tansiyon ölçüm cihazı alırken, tıbbi bir cihaz aldığınızı unutmayın.

Günümüzde tansiyon ölçümlerinizi doktorunuza doğrudan ileten cihazların artık var olduğuna ve bu cihazların tercih edildiğine lütfen dikkat edin.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

http://www.draliserdarfak.com

Konu ile ilgili diğer sayfalarımız:

Hipertansiyon nedir, nasıl teşhis edilir

Doğru tansiyon ölçmenin kuralları

Hipertansiyon tedavisi hakkında aklınızdaki sorular ve yanıtları

Hipertansiyon tedavisi hakkında özet bilgiler