Tıbbi standartlara uygun kan basıncı ölçüm cihazlar listesi Avrupa Kardiyoloji Derneği, Uluslararası Hipertansiyon Derneği ve Dünya Hipertansiyon Federasyonu’nca desteklenen bağımsız uzmanlar kurulu (STRIDE BP) tarafından yayınlanır ve güncellenir.

Asgari teknik yeterliliğe ve hassasiyete sahip cihazlar “uygun (validated)” cihazlar listesine alınmıştır. Bunun için ölçümlerin doğruluğunun klinik çalışmalarla kanıtlanmış ve bilimsel dergilerde yayınlanmış olması şartı aranıyor.

Bu niteliklere ilave olarak eğer cihaz, çok sayıda ölçümü hafızasına otomatik olarak kaydediyorsa, bilgisayara aktarabiliyorsa veya mobil telefon ile eşleşerek otomatik olarak veri transferi yapabiliyorsa bu durumda “öncelikli tercih edilen (preferred) ” cihaz olarak öneriliyor.

Bu kriterlere uygunluk sağlayan “uygun” ve “öncelikli tercih edilen” cihazların listesini BU LİNKTEN indirebilirsiniz. Liste PDF

Tansiyon ölçüm cihazı alırken, tıbbi bir cihaz aldığınızı unutmayın. Günümüzde tansiyon ölçümlerinizi doktorunuza doğrudan ileten cihazların tercih edildiğine dikkat edin.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

http://www.draliserdarfak.com

Konu ile ilgili diğer sayfalarımız:

Hipertansiyon nedir, nasıl teşhis edilir

Doğru tansiyon ölçmenin kuralları

Hipertansiyon tedavisi hakkında kısa bilgiler