Kan basıncı ölçüm cihazı (tansiyon aleti) alırken bilinçli ve seçici davranmak artık daha kolay. Avrupa Kardiyoloji Derneği, Uluslararası Hipertansiyon Derneği ve Dünya Hipertansiyon Federasyonu’nca desteklenen bağımsız uzmanlar kurulu (STRIDE BP) tarafından güncel kriterlere uygun ev tipi kan basıncı ölçüm cihazlarının listesi Temmuz ayında ilan edildi.

Gerekli teknik yeterliliğe ve hassasiyete sahip olan ve ölçümlerin doğruluğu klinik çalışmalarla kanıtlanıp bilimsel ortamlarda yayınlanmış cihazlar “uygun” cihazlar listesine alındı.

Bu niteliklere ilave olarak koldan (bilekten değil) ölçüm yapan cihazlar ve çok sayıda ölçümü hafızasına otomatik olarak kaydeden, bilgisayara aktarabilen veya mobil telefon ile eşleşerek otomatik olarak veri transferi yapabilen cihazlar “tercih edilen” cihazlar olarak önerildi. Bu kriterlere uygunluk sağlayan evde kullanım amaçlı kan basıncı ölçüm cihazları listesini BU LİNKTEN indirebilirsiniz. Liste PDF

Tansiyon ölçüm cihazı alırken, tıbbi bir cihaz aldığınızı unutmayın. Günümüzde tansiyon ölçümlerinizi doktorunuza veya sizi takip eden merkeze doğrudan ileten cihazların tercih edildiğine dikkat edin.

Konu ile ilgili diğer sayfalarımız:

Hipertansiyon nedir, nasıl teşhis edilir?

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü